A papíralapon létrejött dokumentumokról lehetőség van hiteles elektronikus másolat készítésére. A hiteles elektronikus másolatok készítésének szabályait a Bizalmi szolgáltatásokról szóló 2015. évi CCXXII. törvény („Eüt.”) és az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016 (XII. 19.) Kormány rendelet („Konverziós rendelet”) szabályozza.
Az Eüt. szerint az elektronikus dokumentum bizonyító ereje megegyezik az eredeti papír alapú dokumentum bizonyító erejével, amennyiben a papír alapú dokumentumokról elektronikus úton történő másolat készítésének szabályai szerinti hiteles másolatkészítéssel készül.
Ezek a feltételek a Korm. rendelet szerint többek között az alábbiak:
- papíralapú dokumentumról történő digitalizálás során a másolatkészítő biztosítja a papíralapú dokumentum és az elektronikus másolat képi vagy tartalmi megfelelését, és azt, hogy minden - az aláírás vagy bélyegző elhelyezését követően az elektronikus másolaton tett - módosítás érzékelhető legyen;
- a másolat készítője elkészíti az elektronikus másolatot, megállapítja a papíralapú dokumentum és az elektronikus másolata képi vagy tartalmi megfelelését;
- ezt követően a másolat készítője elektronikus hitelesítési záradékot helyez el a dokumentumon, miszerint az „Az eredeti papíralapú dokumentummal egyező”;
- majd az így kapott dokumentumot olyan minősített elektronikus bélyegzővel vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus bélyegzővel, vagy olyan minősített elektronikus aláírással vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell ellátni, amelyre vonatkozóan a bizalmi szolgáltató (mint a Microsec zrt.) kizárja az álnév használatát, és igazolja, hogy a regisztráció alapjául szolgáló személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványban foglalt névvel betű szerint azonos a tanúsítványba foglalt név;
- továbbá, ha az időpont feltüntetése szükséges, minősített elektronikus időbélyegzővel is el kell látni a dokumentumot.
![]() |
Az elektronikus aláírásról szeretne olvasni? |
![]() |
Arról szeretne olvasni, hogy miért szükséges időbélyeg az aláírások megbízható ellenőrzéséhez? |
Az így kapott, elektronikus aláírással ellátott dokumentum a másolatkészítő fél aláírt nyilatkozata, miszerint az adott dokumentumot az adott időpontban beszkennelte, és a kapott elektronikus dokumentum képe megegyezik az eredeti papír alapú dokumentuméval. Az elektronikus aláírás és az időbélyegzés technológiája biztosítja, hogy ilyen nyilatkozatot nem lehet más nevében készíteni, és nem lehet visszadátumozni sem.
A hiteles másolatkészítéshez tehát elengedhetetlen a minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás/bélyegző, amelynek kibocsátásában örömmel állunk rendelkezésükre.
Az e-Szignó program beépített támogatást tartalmaz Konverziós rendelethez. Egyrészt támogatja dokumentumok szkennerről történő beillesztését, hitelesítés záradékkal való ellátását, másrészt a dokumentumon jobb gombot kattintva "dokumentum metaadatai" menüpont alatt a rendeletben szereplő metaadatok közvetlenül megadhatóak, és szabványos Dublin Core specifikáció szerint, géppel is feldolgozható módon csatolhatóak a dokumentumhoz.