Tanúsítvány
Tanúsítványt megbízható, bevizsgált szervezet, ún. bizalmi szolgáltató állít ki emberek vagy számítógépek részére. A tanúsítvány egyrészt annak a megnevezését tartalmazza, akinek a számra a tanúsítványt kiállították, és emellett olyan információkat tartalmaz, amely segítségével mások biztonságosan - titkosan vagy hitelesen - kommunikálhatnak a tanúsítvány birtokosával. Léteznek aláírásra szolgáló tanúsítványok is, amelyek alapján az eIDAS rendelet által is elismert fokozott biztonságú vagy minősített elektronikus aláírás hozható létre.

A Windows XP így jelenít meg egy tanúsítványt
Minden tanúsítványhoz kapcsolódik valamilyen titkos információ, amelyet kizárólag a tanúsítvány alanya, birtokosa (vagyis aki számára a tanúsítványt kiállították) ismer. Ezen információt nevezik magánkulcsnak, elektronikus aláírásra használható tanúsítvány esetén pedig aláírás-létrehozó adatnak is nevezik.
Ezen információ lehet egy fájl egy számítógépen (ekkor beszélünk szoftveres tanúsítványról), de lehet intelligens kártyán, vagy más hardver eszközön is.
Különböző fajta tanúsítványok léteznek:
- Titkosításra szolgáló tanúsítványok esetén a tanúsítvány arra vonatkozó információt tartalmaz, hogy hogyan lehet egy fájlt vagy egy elektronikus levelet úgy titkosítani, hogy azt kizárólag a címzett, a tanúsítvány birtokosa tudja (ezen titkos információ, tehát az ő magánkulcsa segítségével) visszafejteni.
A titkosításról szeretne olvasni? - Az aláírásra szolgáló tanúsítvány arra vonatkozó információt tartalmaz, hogy ha valaki elektronikus aláírással látott el egy dokumentumot (tehát a saját magánkulcsa segítségével kódolta azt), akkor hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy ezt a kódolást (aláírást) valóban ő készítette. Ezt a műveletet nevezzük az elektronikus aláírás ellenőrzésének.
Az elektronikus aláírásról szeretne többet megtudni? - A biztonságos azonosításra (más néven hitelesítésre vagy autentikációra) szolgáló tanúsítványokból az állapítható meg, hogy a tanúsítvány birtokosát hogyan lehet elektronikus úton (például Interneten keresztül) azonosítani, és ezt követően hogyan lehet vele biztonságos (titkosított és hitelesített) csatornát kialakítani.
A biztonságos azonosításról (autentikációról) szeretne olvasni?
![]() |
Részletesebben szeretne olvasni a tanúsítványokról? |
![]() |
A tanúsítványok ellenőrzéséről szeretne olvasni? |
![]() |
A tanúsítványokat kibocsátó bizalmi szolgáltatókról szeretne olvasni? |
![]() |
Ingyenes teszt tanúsítványt szeretne igényelni? |
![]() |
Kíváncsi rá, hogy hogyan szerezhet Ön is tanúsítványt? |